Почитайте интересная статья от умного экономиста П. Порошенко.
Українська економіка напередодні світової рецесії
[ гиперссылка скрыта
Зарегистрируйтесь или
Войдите ]
Цитата
Якщо світова криза десятирічної давнини не мала руйнівних наслідків для України (на відміну від країн Східної Азії та Росії), то сучасні тенденції, про які йшлося вище, мають для України порівняні за масштабом аналогічні наслідки.
Насамперед, йдеться про інфляційні процеси, які в Україні сягнули найбільших масштабів у Європі. За період з червня 2007 по травень 2008 р. споживчі ціни зросли на 31 відсоток. Україна повною мірою відчуває вплив зростання цін на енергоносії та продовольство, роль так званої "імпортованої" інфляції.
Стрімкими темпами нарощується від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі, яке у I півріччі 2008 р. склало 7202 млн. доларів (у I півріччі 2007 року - 2343 млн. доларів). Коефіцієнт покриття експортом імпорту знизився до 0,84 (у 2007 р. - 0,92).
Від'ємне сальдо торгівлі товарами за I півріччя 2008 р. склало 9845 млн. доларів (у 2007 році - 4171 млн. доларів).
Світові тренди дзеркально відбиваються й на українському фондовому ринку, посилюючись під впливом внутрішніх негараздів української політичної та економічної ситуації.
Ключовий український фондовий індекс ПФТС протягом поточного року знизився з позначки 1177 (28 грудня 2007 року) до 499 (8 вересня 2008 р.), тобто більше ніж удвічі, обсяги торгів - відповідно з 5415 до 843 млн. грн. (у 6,5 разів). Тільки протягом одного дня 5 вересня торги в ПФТС припинялися двічі, що відбувається у разі зниження котирувань 75% акцій більш ніж на 7%.
Загальносвітовим тенденціям відповідає й скорочення виробництва у деяких галузях, зокрема в будівництві.
Але чи не найбільш руйнівну роль у наростанні негативних процесів в українській економіці відіграє перманентна політична криза, яка у багатьох відношеннях віддзеркалює процеси, що відбуваються у стосунках між провідними геополітичними гравцями.
Вона не тільки не додає впевненості бізнес-середовищу та відлякує інвесторів, але й унеможливлює реалізацію давно назрілих реформ на законодавчому рівні, яких гостро потребує українська економіка.
Перманентний передвиборчий стан сприяє загостренню популізму, коли замість непопулярних, але необхідних структурних змін ініціюються хвилі соціальних виплат населенню. Антиінфляційні заходи мають виключно монетарний або адміністративний характер, що заганяє інфляцію "вглиб" та уповільнює економічне зростання.
За таких вмов досить високі темпи зростання (107,3% у 2007 р., 106,5% за січень-липень 2008 р.) утримуються за рахунок стрімко зростаючого попиту, що дедалі більше задовольняється імпортованою продукцією, розвитку інфраструктури для її реалізації, достатньої ліквідності банківської системи та, будемо відвертими, певної інерційності економічного розвитку.
Вже у наступному році з черговим підвищенням цін на енергоносії та очікуваним погіршенням світової кон'юнктури для продукції традиційного українського експорту (метали, хімія, продовольство) резерви для збереження прийнятних темпів зростання будуть значною мірою втрачені.
За оцінкою Світового банку, темп зростання ВВП України у 2009 році становитиме лише 2,5%.